klasyczne buty
Odzież męska

Buty oxford, co to takiego?

Wielu panów szukając obuwia spotyka się z określeniem „oxfordy”. Co oznacza to tajemnicze słowo? Co kryje się pod tą nazwą?

Oxfordy – niezbędna elegancja

Buty oxford to rodzaj obuwia, które można nosić do garnituru. Są to buty niezwykle eleganckie. Ich charakterystyczną cechą wspólną jest to, że są wykonane ze skóry lub materiałów, które ją imitują. Zawsze są wiązane. Oxfordy to najbardziej eleganckie buty jakie można obecnie kupić. Ich subtelna linia daje im klasyczny i równocześnie ponadczasowy wygląd. Każdy mężczyzna powinien mieć przynajmniej jedną parę oxfordów. Najbardziej popularne są te wykonane z czarnej licowej skóry. Nadają się do najbardziej formalnych strojów. Nadają się do poważnej pracy biurowej, na ważne egzaminy i największe uroczystości rodzinne, takie jak śluby, jubileusze, czy komunie.

Jak rozpoznać buty Oxford?

Nie wszystkie buty popularnie nazywane „lakierkami” to oxfordy. Buty tego typu wyróżnia to, że mają zamkniętą przyszwę. Jest to część butów, w której znajdują się dziurki na sznurowadła. Dzięki temu, buty oxford są smuklejsze i bardziej kształtne niż jakiekolwiek inne obuwie. Oczywiście, w tym rodzaju butów znajduje się też wiele podrodzajów. Różnią się one od siebie ozdobami oraz miejscem przeprowadzenia szwów. Nie ma jednego ustalonego koloru oxfordów, najczęściej są czarne, ale mogą też występować w innych barwach – brązie, bordo, granatowym lub w kolorze czarnym, ale pozbawionym połysku.