Obuwie

Co ma znaczenie przy wyborze butów trekkingowych?

Wędrówki po górach są wymagające. Trzeba pamiętać nie tylko o odpowiednim stroju, ale przede wszystkim o właściwym doborze obuwia. Idealnie sprawdzają się buty trekkingowe.

Buty trekkingowe a podeszwa

Przy wyborze butów trekkingowych należy mieć na uwadze to, jaką mają podeszwę. Okazuje się być to niezwykle istotne, szczególnie podczas używania w czasie chodzenia po górskich szlakach. Nie sprawdzą się zwykłe buty, które łatwo ulegną zniszczeniu, przemokną czy będą sprawiały dyskomfort. Podczas długich wypraw w teren trzeba sięgnąć po coś, co zapewni komfort i uchroni przed nieprzyjemnościami w postaci bolesnych odcisków. Na szczęście do wyboru jest wiele butów, które świetnie się nadają na takie specyficzne warunki. Przykładem są buty trekkingowe – www.polarsport.pl/buty/buty-trekking.html. Podczas ich wybierania trzeba mieć na uwadze przede wszystkim cholewkę i podeszwę. Buty trzeba oczywiście dobierać zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami i preferencjami, ale bardzo ważne jest to, aby spełniały one pewne wymagania. Chodzi o to, aby miały podeszwę złożoną ze śródpodeszwy i gumowego bieżnika. Taka konstrukcja buta wzbogacona jest o część amortyzująca i elementy usztywniające. Zadaniem śródpodeszwy jest usztywnienie spodu buta, zapewnienie stabilizacji i amortyzowanie go. Podczas wędrówki po nierównym terenie trzeba liczyć się z wstrząsami, które taka śródpodeszwa tłumi. Trzeba zwrócić uwagę na to, ile i jakie zostały użyte pianki, które wpływają na stopień amortyzacji. Z kolei za sztywność odpowiadają specjalne płytki, które mogą być wykonane z nylonu, włókna szklanego czy węglowego.

Wybór podeszwy a stopień jej sztywności

Buty trekkingowe mogą mieć podeszwę o rożnym stopniu sztywności. Rozróżnia się trzy stopnie sztywności. Pierwsza jest podeszwa elastyczna, która sprawdzi się na wycieczki terenowe, na łagodne szklaki, wędrówki z lekkim plecakiem. Z kolei podeszwy lekko usztywnione polecane są miłośnikom tradycyjnej turystyki górskiej. Jeśli mamy zamiar wędrować z ciężkim plecakiem i w wymagającym terenie, potrzebne będą buty z mocno usztywnioną podeszwą.